Vliv mámy aneb Jak nás negativně ovlivňují 2 největší podvědomé programy

Když jsme byly malé holky, pro většinu z nás byla máma naší královnou. S nadšením jsme okoukávaly každý pohyb, pozorovaly, jak se chová. Dost pravděpodobně jsme chtěly být jako ona.

Možná to v tvém životě byla jiná žena, třeba babička, nebo teta. Tak jako tak, jako malé holky hledáme ženský vzor, který nás má učit. Podvědomě si od svého ženského vzoru přebíráme její přesvědčení, vzorce chování, vyjadřování emocí, řešení nepříjemných situací.

V pubertě, kdy potřebujeme vymezit samy sebe a zjišťujeme, kdo vlastně jsme, začínáme vědomě vnímat i ty „negativní stránky“ našeho vzoru. Dostává se nám daru vidět věci i z jiné strany.

A často se stává, že náš vzor už vzorem není. A co jsme dříve obdivovaly a přijímaly, nám teď začíná vadit. Začíná nás to omezovat. Naše vlastní bytost se probouzí. Už se nechceme učit slepým pozorování a přijímáním, chceme žít a učit se skrze vlastní chyby, chceme jít vlastní cestou.Přirozeným výsledkem je, že, pro některou dříve a jinou později, v nás začíná „vnitřní BOJ – ROZPOR“ na 4 rovinách:

1. Rovina energetická se projevuje skrze 2 hlavní typy podvědomých programů – přesvědčení:

1) „Musím být jako moje máma“

Možná i ty sama to znáš. Ráda bys udělala něco úplně jinak – a ono to nejde. I když víš, že tvoje cesta vede jinudy, přesto v tobě, někde uvnitř, začne v hlodat ta mrcha přesvědčení nebo vzorec, který jsi okoukávala desítku let.

Probouzí se to, že sis podvědomě převzala, že máma dělá věci správně a ty bys to tak měla dělat stejně.

A pokud nenajdeš dost vnitřní síly a nebo i terapeuta, který ti pomůže, abys pustila tyhle vzorce a přesvědčení, bude tě to pořád vracet zpátky.

Jestli tohle zažíváš, točíš se v kruhu a tebe to štve a vnitřně užírá, máš tohle zapsané v podvědomí.

Vlastně to máme všechny. Jen některé z nás měly svůj vzor, který byl s námi v souladu víc a jiné z nás méně. Máma je největší škola života :). Jak to máš ty?

Často se i děje, že jsou z toho ženy nemocné. Protože každá nespokojenost v životě se projeví i na úrovni těla. Tím, že NE- MŮŽEŠ žít, jak jak je s tebou v souladu. NEmáš – MOC být sama sebou.

Je vědecky dokázáno, že podvědomí ovlivňuje 95% našeho prožívání. A tyhle různé okoukané vzorce nás ovlivňují někdy víc, než si chceme přiznat. Přeprat je jen na úrovni vědomé změny, bez toho, že by se uvolnily energie a emoce s nimi spojené je jako kdybys byla celá v bahně a očistila si oči (je to jen 5% „bordelu“, které si taháš z minulosti).

2) „Nikdy nebudu jako moje máma.“

Možná i to znáš :).

V tomhle případě máme tendence totálně popírat, že bychom mohly mít něco s naší mámou společného. A projevuje se to na mnoha úrovních našeho života:

 • budu úplně jinak vychovávat moje děti → protože nechceš dělat svým dětem, to, co dělala ona tobě
 • budu úplně jinak komunikovat s mým partnerem → protože jsi trpěla, když se máma hádala s tátou (a tak se třeba raději nehádáš vůbec a tiše trpíš, protože nechceš vyvolávat spory tím, že řekneš co potřebuješ. Nebo naopak, za každou cenu musíš prosadit svoji, protože máma byla ta puťka, který seděla v koutě a nic neřekla).
 • nebudu služka a otrok domácnosti → protože máma se obětovala a kvůli uklízení neměla čas na tebe, a byla unavená a protivná
 • budu dělat práci, která mě baví → protože máma chodila práce, kterou nesnášela jen kvůli penězům
 • a další

Jenže i tohle nás dříve nebo později dostihne:

=> Jednak proto, že jsme s naší mámou šly dlouhou společnou cestu a vše, co dělala máme tak hluboko zakořeněné, že naše tělo to má jako automatický program.

=> Proto se přistihujeme, že ať chceme sebevíc, ve vypjatých situacích stejně začneme jednat stejně jako ona.

 

2. Emoční rovina – ukazatel spokojenosti

Když se nám spustí tenhle mámin program a my se přitom přistihneme, přichází na řadu naše reakce – nesnášíme se, trestáme se za to, vztekáme se, že jsme to zase nezvládly. A tím se rozhodne nepodporujeme. Ubližujeme sobě, trpí naše sebeláska.

Jediná cesta, jak z toho ven je: začít vědomě pracovat se svými emocemi a uvolnit energii emocí z tvého těla i energetického pole.

Každá emoce, kterou máme je důsledek našich podvědomých programů a ukazuje nám, kde máme možnost se osvobodit a naladit se na vlnu přijímání, lehkosti, radosti, vitality a hojnosti.

 

3.) Rovina fyzického těla

Každá emoce má vliv na naše vnitřní orgány. Podle TČM je už 20 minut v emoci ovlivněn příslušný orgán a oblast.

Každý zážitek je v těle uložen v podobě napětí v těle, které blokuje tok naší životní energie.

Když to jen velmi stručně shrnu:

 • Vztekáním ubližujeme našim játrům a žlučníku – a je jedno, jestli se vztekáme ven na někoho, nebo vnitřně na sebe.
 • Zloba je další krok – vztek je neosobní, ale zloba už je spojená s konkrétní osobou – jinou nebo s námi samými – a ta ovlivňuje naše srdce, náš hormonální systém, naše tenké střevo (ve kterém je naše imunita).
 • Nerozhodnost a plácání se v problému má nepříznivý vliv na žaludek, slinivku a slezinu. Možná se ti stalo, že když máš jít udělat něco pro tebe nepříjemného, že se ti udělá špatně od žaludku. Typická zkušenost klientek, které chodily do práce, kterou nesnášely, ale měly zakořeněn program, že tam musí pro peníze, jsou nevolnosti už ráno po probuzení a po delším takovémto sebetrestání i žaludeční vředy.
 • Smutek a neschopnost opustit staré a nefunkční v životě se odráží na stavu našich plic a tlustého střeva.
 • A když se necítíme v bezpečí, přichází na řadu strachy a trpí ledviny a močový měchýř.

Tohle platí i obráceně – nejen emoce ovlivňují orgány, ale i stav orgánů (to jak se o sebe staráme), ovlivňuje naše emoce a naše prožívání.

 

4. Rovina vnitřní ženy

Poslední rovina, kterou tu dnes chci zmínit je máma jako reprezentantka ženské energie v našem životě. To, jaká naše máma v životě byla a jak se k nám chovala velmi silně ovlivňuje přijetí naší ženské energie a naše ženství – označuje se jako vnitřní žena.

Klientky, se kterými jsem pracovala, kterým máma ubližovala (často nevědomě), se v dospělosti často potýkají s ženskými problémy (cysty, myomy, bolestivá menstruace, silný PMS syndrom – nejen emoční, ale i na úrovni fyzické bolesti v oblasti podbřišku a prsou).

Lidsky řešeno, nechceme, aby nám něco ubližovalo, tak to zavřeme za pomyslné dveře, se vším.

Jenže nepřijetí jakékoliv části těla se odrazí na našem prožívání. Tělo, duše – celá naše bytost, chce být celistvá. A potřebujeme přijmout naši ženskou i mužskou esenci, abychom mohly být v harmonii a spokojené.

Každá naše emoce je ukazatelem naší spokojenosti nebo nespokojenosti v životě. Vše, co nám přichází s naší mámou je součást našeho učení, pochopení naší celistvosti. Naše mámy jsou jedním z největších učitelů, které nám život dal.

 

Ale nejsme naše mámy. Jsme jedinečné bytosti.

Možná dáváš vinu tvojí mámě, ale věř, že ona dělala, co mohla.

Teď je na tobě, jestli skrze uzdravení sebe sama narovnáš vztah s tvojí mámou. A i svůj život, ve kterém se to odráží.

To jestli chceme být jako máma, nebo nechceme být jako máma v řeči energetického čištění se těmto programům říká Ztotožnění se po vzorci nebo naopak Ztotožnění se proti vzorci – tzv. popírání.

A krásně s tím jde pracovat s metodou SRT (Spiritual Response Therapy), kdy se vědomě zkoumají a uvolňují omezující emoce, vzorce a přesvědčení, které nám neslouží, abychom mohly být těmi jedinečnými.

Výborné zkušenosti mám s SRT v kombinaci somatické terapie, kdy se kromě energie na úrovni energetické a mentální se propouští i napětí v těle, které se s každým zážitkem spojené a které blokuje tvou energii.

Když se k tomu přidá ještě pozitivní programování mysli – tzv. Mindset, jsme s klientkami přepsat a přetvořit blokující energie a programy do podporujících energií a prožívání života naplno tak, jak chtějí.

 • Naše osobní rovina a prožívání ovlivňuje i naši profesní spokojenost. Podnikání bez vnitřní spokojenosti je často boj a trápení.
 • Pokud nemáme narovnaný vztah sama k sobě, odráží se to na naše vztazích s partnerem a druhými lidmi.
 • A největším ukazatelem je naše zdraví a psychika a energie, resp. únava a vyčerpání.

Chceš se vědomě osvobodit od své mámy? Ráda provedu na cestě sama k sobě a ke tvé vnitřní síle a energii skrze individuální terapie, kde můžeme jít do hloubky nebo v terapeutickém kruhu, kde je přidaná hodnota síla sdílení a podpory žen, které prožívají to samy.

Celostní terapeutka, lektorka Čchi-Kung, průvodkyně k životní vitalitě a harmonii. Díky práci s tělem i duší pomáhá ženám napojit se na vnitřní energii a sílu, aby znovu prožívaly spokojenost, zářily a mohly naplno žít vlastní život i podnikat.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.